Ranking najlepszych szamponów na łupież

Ranking najlepszych szamponów na łupież

UWAGA! Zalecamy kupowanie zaprezentowanych produktów w dobrych sklepach internetowych. Otrzymujemy informacje, że na serwisach aukcyjnych pojawiły się podrobione produkty.

Łupież suchy a łupież tłusty

Nie wszyscy mają świadomość tego, że łupież łupieżowi nie jest równy. Choć powszechnie mówi się, że jest to problem spowodowany nadmiernym złuszczaniem się naskórka owłosionej skóry głowy, nie zawsze występuje on w postaci białego proszku, sypiącego się z włosów na ramiona. Kwestia łupież suchy a łupież tłusty zwykle budzi wiele wątpliwości. I ty zastanawiasz się, czy występujący u ciebie łupież ma charakter „zwykły”, czy też łojotokowy? Poznaj cechy charakterystyczne obu rodzajów łupieżu. Od tych informacji zależy skuteczność walki z problemem.

Czy to łupież suchy?

Cechą charakterystyczną łupieżu suchego jest to, że niekiedy pojawia się bez konkretnego powodu. Niemniej jednak zwykle jest efektem stosowania nieodpowiednich szamponów do włosów, nadużywania kosmetyków stylizacyjnych (lakieru, żelu, pianki) czy wreszcie - niewłaściwego sposobu odżywiania się (głównie chodzi o niedobór cynku). Łupież suchy ma to do siebie, że najczęściej pojawia się u osób, które borykają się z problemem nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy lub przesuszania skóry i w efekcie pojawiających się podrażnień. Łupież suchy w zasadzie można bardzo łatwo rozpoznać. Większość osób miała przynajmniej raz w życiu do czynienia z sypiącymi się niewielkimi łuskami, przypominającymi biały proszek. Zwykle do tego dochodzi jeszcze swędzenie skóry głowy oraz przetłuszczanie się włosów i niekiedy… ich wypadaniem.

A może łupież tłusty?

Okazuje się, że łupież tłusty właściwie nie jest łatwo pomylić z łupieżem suchym. Powód jest prosty - ma inny wygląd. Co więcej, ze względu na swoją specyfikę, łupież tłusty nie zawsze jest powodem kompleksów. A to dlatego, że płatki nie sypią się z głowy. Są „przymocowane” do skóry głowy i niechętnie się od niej odrywają. Mają postać żółtych łusek, nasiąkniętych łojem. Ich cechą charakterystyczną jest zwykle nawarstwianie się, w efekcie czego tworzą się strupy wyczuwalne w dotyku. Niekiedy łupież tłusty przebiega w towarzystwie uporczywego swędzenia skóry głowy.

Łupież suchy a łupież tłusty w kwestiach leczenia

Różna specyfika łupieżu powoduje, że zwykle różne są sposoby jego zwalczania. Warto jednak mieć świadomość, że w obu przypadkach podjęcie walki z tym problemem jest ważne. Bagatelizowanie łupieżu może doprowadzić do zmniejszenia gęstości włosów z powodu ich wypadania. Jak zatem leczyć łupież suchy? Okazuje się, że najlepszym sposobem będą specjalne szampony przeciwłupieżowe (np. Dandrene). Muszą one zawierać odpowiednie substancje, dzięki którym możliwe będzie zwalczenie drożdżaka, odpowiedzialnego za powstawanie łupieżu. Tutaj doskonale sprawdzają się preparaty zawierające ketokonazol i klimbazol - substancje wykazujące działanie przeciwgrzybiczne. W składzie szamponów na łupież suchy powinny znaleźć się również te składniki, które łagodzą „poboczne” objawy problemu - świąd czy podrażnienia skóry. Znaczenie ma również obecność substancji regulujących proces złuszczania naskórka. W walce z łupieżem suchym pomóc może oliwka salicylowa. Zawarty w niej kwas salicylowy pozwala pozbyć się martwych komórek naskórka. A jak poradzić sobie z łupieżem tłustym? Na pewno trzeba mieć świadomość, że jego zwalczanie jest bardziej skomplikowane. Zwykle koniecznością jest stosowanie środków farmaceutycznych (maści, kremów) oraz szamponów przeciwłupieżowych. Te ostatnie muszą jednak opierać się o specjalną recepturę, dzięki której możliwe będzie pozbycie się żółtych i nasiąkniętych łojem łusek. W walce z łupieżem tłustym polecane są preparaty, które zawierają w swoim składzie między innymi: ketokonazol, klimbazol, pochodne imidazolowe, pirotynian cynku, clerk 1-metylonikotynamidu. Dobrze jest także sięgnąć po środki przeciwłojotokowe, które uporają się z nadmierną produkcją łoju. Warto przy tym pamiętać, że istotne znaczenie ma również dokładnie mycie włosów oraz spłukiwanie resztek szamponów.

Czy konieczna jest wizyta u dermatologa?

Jeżeli łupież suchy bądź tłusty utrzymują się dość długi czas, dobrze jest skorzystać z pomocy dermatologa. Dzięki wizycie u specjalisty możemy uzyskać jeszcze lepszy sposób walki z nieestetycznym problemem skóry głowy. Odpowiednio dobrana kuracja jest bowiem kluczem do sukcesu.

Zobacz ranking najlepszych szamponów na łupież

Artykuły