Ranking najlepszych szamponów na łupież

Ranking najlepszych szamponów na łupież

UWAGA! Zalecamy kupowanie zaprezentowanych produktów w dobrych sklepach internetowych. Otrzymujemy informacje, że na serwisach aukcyjnych pojawiły się podrobione produkty.

Likwidacja łupieżu pstrego

Chociaż sama nazwa może być dla większości z nas trochę myląca, to łupież pstry pomimo popularnego przekonania nie występuje na powierzchni owłosionej skóry głowy, tylko atakował będzie naskórek w innych partiach naszego ciała, przede wszystkim w okolicach klatki piersiowej i pleców, stanowiąc problem głównie ludzi młodych, którzy przeszli już okres dojrzewania płciowego. Czy ta nietypowa odmiana łupieżu jest niebezpieczna dla naszego zdrowia? Jakie są jej dokładne przyczyny oraz objawy? W jaki sposób możemy je złagodzić lub całkowicie poradzić sobie z chorobą? Odpowiedzi na postawione tutaj pytania z całą pewnością znajdziesz w dalszej części artykułu, zapraszamy więc do dokładniejszego zapoznania się z jego treścią.

Co wywołuje łupież pstry?

Głównymi winowajcami ponoszącymi odpowiedzialność za pojawienie się charakterystycznych dla łupieżu pstrego plam na powierzchni naszej skóry są pasożyty, a dokładniej mówiąc specyficzna odmiana drożdżaków, które zaliczane są do rodziny Pityrosporum Furfur. Drożdżaki to oczywiście jedna z charakterystycznych klas grzybów, a te odpowiedzialne za wywołanie łupieżu pstrego, mogą znaleźć się w naszym organizmie przede wszystkim w momencie kiedy posiadamy niedobór pewnych witamin, cierpimy na znaczną nadwagę, na powierzchni naszej skóry powstały miniaturowe urazy, odporność naszego organizmu jest znacznie upośledzona lub też jesteśmy uzależnieni od jednej z najpopularniejszych używek (alkohol, tytoń, kawa i tak dalej).

Sama nazwa łupieżu pstrego wzięła się natomiast od faktu, że plamy powstające na powierzchni skóry będą całkowicie odporne na promieniowanie UV oraz ekspozycję na oddziaływanie słońca, cały czas zachowując wyróżniający je znacznie kolor (pod lampą ultrafioletową przybierają zielonkawy kolor). Dlaczego natomiast ta choroba skórna zaliczana jest do zmian łupieżowych? Jest to spowodowane faktem, że dochodzić może do złuszczania się skóry oraz tym, że drożdżaki z gatunku Pityrosporum Furfur często występują właśnie na powierzchni owłosionej skóry głowy i właśnie przez ten obszar naszego ciała będą się rozprzestrzeniały.

Jak objawia się łupież pstry?

Do podstawowych objawów uciążliwego i trudnego w zwalczeniu schorzenia, jakim jest łupież pstry, zaliczamy przede wszystkim wypryski pojawiające się na powierzchni naskórka, przybierające zazwyczaj postać rozległych plam o brązowawo-żółtawym zabarwieniu. Zmiany te dotykają głównie okolic klatki piersiowej, karku i pleców, niezwykle rzadko pojawiając się na innych częściach ciała. Pojedyncza plamka charakterystyczna dla łupieżu pstrego jest niewielka i ma maksymalnie cztery milimetry średnicy. Ilość takowych wyprysków na skórze jest jednak na tyle duża, że łącza się one ze sobą i w krótkim czasie są w stanie zająć spore fragmenty naszego ciała. W niektórych przypadkach, skóra w miejscach gdzie pojawiły się plamy zaczyna łuszczyć się, czemu towarzyszy dodatkowo bardzo uciążliwy i trudny w zwalczeniu świąd.

Jak zlikwidować łupież pstry?

Ostateczne i całkowite pokonanie łupieżu pstrego może okazać się naprawdę trudne, gdyż choroba ta sama w sobie posiada przewlekły charakter i często samoistnie zanika lub powraca, nawet po dłuższym okresie spokoju. We wstępnej fazie choroby wydawać by się mogło, że zadowalające efekty przynoszą popularne i dostępne powszechnie preparaty przeciwgrzybiczne – nie są one jednak w stanie wyeliminować zalążka problemu całkowicie i plamy na powierzchni skóry mogą ponownie pojawić się już w niespełna kilka tygodni.

Co więc zrobić, szczególnie kiedy problem jest poważny? Przede wszystkim powinniśmy zacząć od przejścia na zbilansowaną dietę i wprowadzić więcej ruchu do swojego planu dnia. Drożdżaki odpowiedzialne za wywoływanie łupieżu pstrego rozwijają się bowiem przede wszystkim w środowisku bogatym w tłuszcz – ludzka tkanka tłuszczowa okazuje się więc miejscem idealnym dla ich namnażania. Im mniej tłuszczu w naszym organizmie, tym mniejsza szansa na to, że pasożyty te ponownie się aktywują.

Kolejny krok to zwiększenie dbałości o higienę osobistą, unikanie korzystania z tych samych przyrządów myjących przez kilka osób i przede wszystkim zaopatrzenie się w odpowiedni i naprawdę silny środek przeciwgrzybiczny i przeciwłupieżowy. Większość z nich może powodować jednak podrażnienia skórne, czy też szereg komplikacji dermatologicznych, warto więc skontaktować się z lekarzem, który pomoże nam wybrać nieszkodliwy dla naszej skóry i bazujący na naturalnych wyciągach preparat. Wielu specjalistów poleca między innymi szampon Dandrene, który chociaż przeznaczony jest głównie do zwalczania zwyczajnych form łupieżu, to przynosi zadowalające efekty jeżeli chodzi o likwidację łupieżu pstrego.

Dandrene posiada bowiem jedne z najsilniejszych na rynku właściwości przeciwłupieżowych i przeciwgrzybicznych, co zawdzięcza unikatowej kompozycji ziół oraz wyciągów z owoców. Jego regularne stosowanie i wmasowywanie w naskórek dotknięty zmianami chorobowymi, przyniesie wymierne efekty w niespełna kilka tygodni od rozpoczęcia kuracji.

Zobacz ranking najlepszych szamponów na łupież

Artykuły