Ranking najlepszych szamponów na łupież

Ranking najlepszych szamponów na łupież

UWAGA! Zalecamy kupowanie zaprezentowanych produktów w dobrych sklepach internetowych. Otrzymujemy informacje, że na serwisach aukcyjnych pojawiły się podrobione produkty.

Leczenie łupieżu Gilberta

Chociaż łupież kojarzył będzie się nam przede wszystkim ze schorzeniem dermatologicznym dotykającym skórę głowy, to jak się okazuje, może występować także na innych obszarach naszego ciała. Świetnym przykładem jest tutaj łupież Gilberta, zwany także łupieżem różowym. W poniższym tekście chcielibyśmy przybliżyć pokrótce przyczyny występowania i objawy tejże łagodnej choroby skórnej oraz skupić się szczególnie na opisie najpopularniejszych metod radzenia sobie z nią. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak zaprosić Cię do dalszej lektury!

Co może wywoływać łupież Gilberta?

W etiopatogenezie łupieżu różowego, specjaliści i lekarze uważają, że głównym czynnikiem wpływającym na jego pojawienie się będą zmiany wirusowe. Po przejściu tego schorzenia nasz organizm zdobywa jednak trwałą odporność i nawroty choroby są praktycznie niemożliwe i występowały będą zaledwie w niewielkim ułamku przypadków. Osoba chora powinna jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż łupież różowy bardzo łatwo przenosi się na pozostałych członków rodziny oraz osoby, z którymi utrzymujemy bliski i częsty kontakt.

Jak objawia się łupież Gilberta?

Pierwszym niepokojącym objawem w przypadku łupieżu Gilberta jest powstanie blaszki macierzystej, zazwyczaj o bladym, różowym kolorze i złuszczonej powierzchni. Takowa zmiana skórna ma zazwyczaj na początku kilka centymetrów, z czasem jednak może rozrastać się i powstawać mogą kolejne wykwity. Łupież różowy nie będzie atakował skóry głowy, tylko pojawiał się na wewnętrznych częściach kończyn dolnych i górnych oraz na tułowiu. Zmiany te utrzymują się maksymalnie do sześciu tygodni i po tym czasie ustępują samoczynnie. Podjęcie odpowiednich środków skraca jednak wyraźnie czas występowania łupieżu Gilberta i redukuje towarzyszący chorobie, dosyć uciążliwy i częsty świąd.

Warto podkreślić także, że objawy charakterystyczne dla łupieżu różowego zauważalne są najczęściej u dzieci oraz osób młodych – w przypadku niemowlaków oraz ludzi starszych, choroba nie występuje praktycznie wcale. Jakby nie patrzeć, łupież różowy to schorzenie dosyć powszechne, stanowiące nawet do trzech procent wszystkich rozpoznawanych patologii dermatologicznych.

Jak leczyć łupież różowy?

Jako, że wiedza na temat łupieżu Gilberta nie zmieniła się zbytnio od momentu kiedy chorobę tą opisano po raz pierwszy, czyli od XIX wieku i nie jesteśmy w stanie dokładnie określić przyczyn i powodów pojawiania się na powierzchni skóry charakterystycznych dla niej zmian, leczenie ograniczyć może się tylko i wyłącznie do likwidacji objawów. Co prawda nie jest to konieczne, gdyż jak wspomniano choroba nie jest groźna, jednak w wielu przypadkach z powodu świądu staje się naprawdę nieznośna, a powstające skórne wykwity same w sobie są naprawdę nieestetyczne.

Przed zastosowaniem jakichkolwiek środków zaradczych, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą, który dokładniej doradzi nam jak poradzić sobie skutecznie ze swędzeniem oraz łuszczącymi się plamami na powierzchni skóry.

W walce ze świądem warto sięgnąć po kilka sprawdzonych i skutecznych domowych sposobów, które świetnie sprawdzają się także w poważniejszych przypadkach. Ukojenie niosą między innymi okłady z zielonego ogórka, octu, ziół albo kwiatów lawendy, częsta i długotrwała ekspozycja ciała na działanie promieni słonecznych, naświetlanie lampami UV oraz dokładne natłuszczanie i nawilżanie skóry po kąpieli.

Sięgnij po szampon!

Bardzo dobrze ze świądem oraz zmianami skórnymi charakterystycznymi dla łupieżu Gilberta radzić będą sobie szampony przeciwłupieżowe oraz przeciwgrzybiczne. Wystarczy niewielką ich ilość nanieść na zmienione chorobowo obszary naskórka, czy też delikatnie w nie wetrzeć, a następnie dokładnie spłukać. Doskonałe efekty i możliwość pokonania łupieżu różowego w niespełna kilkanaście dni, daje między innymi Dandrene, czyli jeden z najskuteczniejszych obecnie na rynku szamponów przeciwłupieżowych bazujący na silnych, jednak całkowicie naturalnych i bezpiecznych składnikach aktywnych i wyciągach roślinnych.

Zobacz ranking najlepszych szamponów na łupież

Artykuły